اعتیاد می تواند همه اشخاص در هر سن و از هر جنس را تهدید کند. اعتیاد زنان مشکلی است که شیوع و نگرانی ها در مورد آن در سال های گذشته بیشتر شده است. در حالی که اعتیاد به الکل و سایر مواد مخدر یک بیماری با فرصت مساوی است، زنان به طور متفاوتی نسبت به مردان تحت تأثیر قرار می گیرند. به طور کلی، زنان در اعتیاد سریع‌تر از مردان پیشرفت می‌کنند، با موانع مختلفی برای دریافت کمک مواجه می‌شوند و به روش‌های متفاوت بهبود می‌یابند. شناخت این تفاوت‌ها می‌تواند در شناسایی اعتیاد و تعیین مؤثرترین گزینه‌های درمانی حیاتی باشد.

دکتر رضا دانشمند، روانپزشک در تهران و روان درمانگر اعتیاد، قصد دارند که در این مقاله به توضیح چند نکته بسیار مهم در مورد مسئله اعتیاد زنان بپردازند. در ادامه با ما همراه باشید تا جالب توجه ترین نکات مربوط به اعتیاد زنان را به سمع و نظر شما برسانیم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

پیشرفت زنان در اعتیاد سریعتر از مردان است

پیشرفت زنان سریع تر از مردان است. اکنون علم به ما می‌ گوید چرا، و این به این دلیل نیست که زنان جنس ضعیف ‌تر هستند. تفاوت های فیزیولوژیکی باعث تسریع پیشرفت اعتیاد در زنان در مقایسه با مردان می شود. بدن زن، الکل و سایر مواد اعتیاد آور را تا حدودی متفاوت از بدن مرد پردازش می کند. زنان دارای آنزیم معده کمتری هستند که الکل را تجزیه می کند. این منجر به غلظت بیشتر الکل خون می شود. زنان همچنین بافت چربی بیشتری نسبت به مردان دارند، بنابراین الکل بهتر جذب جریان خون می شود. یک نوشیدنی برای یک زن می تواند دو برابر تاثیر فیزیکی یک نوشیدنی برای یک مرد داشته باشد. بنابراین مغز و سایر اندام‌ ها برای مدت طولانی ‌تری در معرض غلظت ‌های بالاتر الکل خون قرار می‌گیرند و به احتمال زیاد آسیب می ‌بینند.

بهبودی زنان از اعتیاد متفاوت از مردان است

بهبودی اغلب برای زنان سریع اتفاق می افتد. بهبودی برای زنان امری طبیعی است. این به این دلیل است که زنان برای برقراری روابط آماده هستند و بهبودی از اعتیاد با ارتباط شروع می شود. مغز زنان با مغز مردان بسیار متفاوت است و در داخل رحم با مراکز ارتباطی متفاوت شروع می شود. زنان برای برقراری ارتباط وصل هستند و بسیاری از زنان ارزش خود را از کیفیت رابطه خود می گیرند. زنان خود و مهم ترین روابط خود را در اثر اعتیاد از دست می دهند. بیشتر فرآیند بهبودی حول محور ارتباط با دیگرانی است که در این مبارزه سهیم هستند.

گزینه های درمانی باید به مسائل مربوط به جنسیت بپردازند

برنامه های جنسیتی می تواند برای برخی از زنان مفید باشد. شرایط بهداشت روانی مشترک مانند افسردگی و اضطراب باید برای همه افرادی که تحت درمان هستند آماده شود. مسائلی که زنان ممکن است با آن دست و پنجه نرم کنند نیز نیاز به ارزیابی دارند و تأثیر آنها بر اعتیاد عبارتند از: روابط، اختلالات خوردن، اعتیاد به غذا، تروما، و همچنین نگرانی های هورمونی. در حالی که هیچکدام از اینها باعث اعتیاد نمی شوند، اما می توانند در کمک به افراد برای عبور از این خط و همچنین می توانند در عبور از خط به مصرف فعال مواد شیمیایی مفید باشند.

نکته در مورد اعتیاد زنان

 • اعتیاد زنان شیوع کم‌ تری نسبت به اعتیاد مردان دارد.
 • در بسیاری از موارد، شروع اعتیاد در زنان در کنار همسر یا یکی از اعضای خانواده است که خود مصرف‌ کننده می‌ باشند.
 • متأسفانه با وجود شیوع پایین ‌تر، سیر اعتیاد در زنان مخرب ‌تر و پیشرونده ‌تر است.
 • به دلیل انگ اجتماعی قوی تری که بر روی روح و روان زنان معتاد سنگینی می کند، زنان مصرف‌ کننده کم‌ تر برای درمان اعتیاد خود به مراکز درمانی مراجعه می ‌کنند.
 • آسیب ‌های اجتماعی اعتیاد زنان بیش ‌تر از مردان است و زنان مصرف ‌کننده مواد در معرض سوء رفتار و رفتار های پر خطر اجتماعی می ‌باشند.
 • میزان هم‌ بودی ‌های روان‌ پزشکی و طبی مانند افسردگی، اضطراب، هراس، ابتلا به عفونت‌ ها و … در زنان مصرف کننده مواد بالا است.
 • مسئولیت‌ های فردی، خانوادگی و اجتماعی زنان یکی از موانع عمده در مسیر درمان اعتیاد زنان است.
  علاوه بر این، محدودیت‌ های مالی، انگ اجتماعی، وجود فرد مصرف‌ کننده در میان اطرافیان (مثلا در خانواده یا در دوستان و …) از دیگر موانع درمان اعتیاد در زنان می‌باشند.
 • درمان اعتیاد زنان در دوران بارداری و شیردهی، نیاز به مراقبت ‌های جدی و دقیق دارویی و غیر دارویی دارد.
 • عوارض اعتیاد مادران بر روی فرزندان، پیش و پس از تولد بالا است.
 • با وجود سیر پیشرونده ‌تر، خوش ‌بختانه پیش ‌آگهی درمان اعتیاد در زنان از مردان بهتر است.

نکته مهم

خوشبختانه با وجود تمامی مشکلاتی که در مسیر درمان اعتیاد زنان وجود دارد، باز هم درمان این بیماری در زنان غیر ممکن نیست.

با مراجعه به یک مرکز درمان اعتیاد می توان به بهترین شکل ممکن به سیر درمان این عارضه را سرعت بخشید.