خانه » اعتیاد و بهبودی » والدین الکلی
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

والدین الکلی

والدین الکلی

بر اساس آمار ارائه شده از سوی سازمان ملی مشاوره ی الکلیسم و وابستگی به مواد، بیش از 28 درصد از آمریکایی ها حداقل یکی از والدینشان دچار الکلیسم است.

و همچنین بیش از 78 میلیون آمریکایی یا به عبارتی 43 درصد از جمعیت بزرگسال در خانواده دور یا نزدیک خود با پدیده الکلیسم و سوء مصرف الکل مواجه هستند. برای چندین دهه، تلاش ها برای فهم و درمان الکلیسم در درجه اول معطوف به شخص بیمار و اثرات مخرب مصرف این مواد بر زندگی وی بود.

در سال های اخیر، انجمن ملی کودکان الکلی توجه زیادی به این گروه و آسیب های ناشی از سوء مصرف الکل بر این گروه سنی معطوف کرده است. به صورتی که تا پنج سال پیش این انجمن فقط 21 عضو داشت و امروز شاهد آن هستیم که این انجمن با بیش از 7000 نفر هم اکنون به کار خود ادامه می دهد.

والدین الکلی چه بلایی بر سر فرزند خود می آورند؟

مشکلات روحی

بزرگ شدن در خانواده ای که پدر، مادر یا هر دو الکلی هستند می تواند بسیار دردناک و آسیب زا باشد.
تا جایی که ممکن است زخم های کودکی ناشی از آن تا سال های جوانی و بزرگسالی ادامه پیدا کند.

مشکلات اقتصادی

کودکان چنین خانواده هایی اغلب تبدیل به «سوپر کودکانی» می شوند که نه تنها باید اداره کننده زندگی خانواده باشند، بلکه باید همچنین به کار مراقبت از والد یا والدین الکلی خود نیز مشغول شوند.

مشکلات اجتماعی

علاوه بر این ها، این کودکان اغلب دچار احساس گناه مبنی بر این می شوند که چرا نتوانسته اند و نمی توانند به والدین خود کمک کنند.
بنابراین، این کودکان در سن کم تصور منفی از خود به همراه اعتماد به نفس پایین را پرورش می دهند که اغلب منجر به این می شود که در بزرگسالی نتوانند به برقراری روابط رضایت بخش دست یابند.

در نتیجه، آن ها این گونه رشد می کنند که همه مردم را غیر قابل اعتماد می دانند و اغلب نسبت به رفتارهای تند و غیر قابل پذیرش دیگران بسیار پذیرا هستند و همین می تواند تبعات زیادی را برای آن ها به همراه داشته باشد.

این زخم روانی با وراثت تعامل می کند و خطر ابتلا به الکلیسم و اعتیاد را تا حد بسیار زیادی افزایش می دهد تا حدی که آمار ها نشان می دهند که 25 درصد فرزندان افراد الکلی مبتلا به سوء مصرف الکل یا دیگر مواد می شوند. مطالعات نشان می دهند حتی اگر این کودکان در آینده به اعتیاد یا الکلیسم مبتلا نشوند در معرض خطر ابتلا به مشکلات روانشناختی دیگری از جمله وسواس یا احساس غیر منطقی برای بهترین بودن قرار خواهند گرفت.

سخن پایانی

با خواندن این مقاله توانستیم شما عزیزان را از آثار مخرب والدین الکلی بر روی فرزندان آگاه سازیم.

پایان باید بگوییم که اعتیاد والدین به هر ماده ای (سیگار، الکل، مواد مخدر) می تواند آثار بسیار مخربی بر روی فرزندان باقی بگذارد.

می توانیم با کمی دور اندیشی، حال و آینده ی فرزندانمان را نجات بدهیم.

فقط اگر بخواهیم.

برای برقراری ارتباط با دکتر رضا دانشمند، روان درمانگر اعتیاد و متخصص اعصاب و روان در تهران می توانید از راه های زیر اقدام بفرمایید:

دکتر رضا دانشمند

دکتر رضا دانشمند

دکتر رضا دانشمند، روان پزشک، متخصص اعصاب و روان
روان درمانگر اعتیاد، درمانگر بازتوانی شناختی و نوروتراپیست
رییس بیمارستان روانپزشکی رازی
دبیر کمیته اعتیاد انجمن علمی روان‌پزشکان ایران
عضو مرکز تحقیقات سوء مصرف و وابستگی به مواد دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی

برچسب ها:
مقالات مرتبط
اعتیاد زنان و پیامدهای خطرناک آن در خانواده

اعتیاد زنان و پیامدهای خطرناک آن در خانواده

اعتیاد می تواند همه اشخاص در هر سن و از هر جنس را تهدید کند. اعتیاد زنان مشکلی است که شیوع و نگرانی ها در مورد آن در سال های گذشته بیشتر شده است. در حالی که اعتیاد به الکل و سایر مواد مخدر یک بیماری...

درباره اوردوز بیشتر بدانید!

درباره اوردوز بیشتر بدانید!

اوردوز به معنای مصرف بیش از حد دارو یا مصرف بیش از حد یک ماده است، چه با نسخه، چه بدون نسخه، قانونی یا غیرقانونی. مصرف بیش از حد دارو ممکن است تصادفی یا عمدی باشد. اگر بیش از مقدار توصیه شده دارو...

نقش روانپزشکان در ترک اعتیاد

نقش روانپزشکان در ترک اعتیاد

یکی از مشکلاتی که گریبانگیر تعداد زیادی از مردم جامعه شده است، بیماری اعتیاد می باشد. اعتیاد انواع مختلفی دارد که مهم ترین مشخصه در تمام آن ها تغییرات به وجود آمده در رفتار فرد مبتلا خواهد بود. به...

اعتیاد چیست و معتاد چه کسی است؟

اعتیاد چیست و معتاد چه کسی است؟

اعتیاد، بزرگ ترین معضل سلامت یکی از مهم ترین موضوعات مرتبط با سلامت جسم و روان انسان را بحث اعتیاد می دانیم. شاید اغراق نباشد اگر بگوییم که از نظر بسیاری از افراد سطح جامعه، اعتیاد و مصرف مواد مخدر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *