02122716935 - 02122716955 info@drdaneshmand.com
دکتر رضا دانشمند / نوروتراپی و علوم اعصاب / نوروفیدبک چیست و چه کاربردی دارد؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

نوروفیدبک چیست و چه کاربردی دارد؟

نوروفیدبک آموزش مستقیم عملکرد مغز است که به وسیله آن مغز یاد می گیرد تا عملکرد موثرتری داشته باشد. لحظه به لحظه عملکرد مغز مشاهده می شود و این اطلاعات به شخص نشان داده می شود. در این روش به مغز پاداش داده می شود که فعالیت خود را به الگوهای مناسب تری تغییر دهد.

مغز انسان

نوروفیدبک یک فرآیند یادگیری تدریجی است. این مربوط به هر جنبه از عملکرد مغز است که می توان اندازه گیری کرد. نوروفیدبک EEG Biofeedback نیز نامیده می شود؛ زیرا بر اساس فعالیت الکتریکی مغز، الکتروانسفالوگرام یا EEG است. نوروفیدبک آموزش خودتنظیمی است. این به سادگی بیوفیدبک است که مستقیما به مغز اعمال می شود. خودتنظیمی بخشی ضروری از عملکرد خوب مغز است. آموزش خودتنظیمی به سیستم (سیستم عصبی مرکزی) این امکان را می دهد که عملکرد بهتری داشته باشد.

نوروفیدبک مشکلات مربوط به تنظیم بی نظمی مغز را برطرف می کند. اینها اتفاقا زیاد است. آنها شامل طیف اضطراب – افسردگی، اختلال نقص توجه، اختلالات رفتاری، اختلالات مختلف خواب، سردرد و میگرن، سندرم پیش از قاعدگی و اختلالات عاطفی هستند. همچنین برای شرایط آلی مغز مانند تشنج، طیف اوتیسم و ​​فلج مغزی مفید است.

نوروفیدبک چگونه عمل می کند؟

الکترودها را به پوست سر می زنند تا به فعالیت امواج مغزی گوش دهند. سیگنال را با رایانه پردازش می کنند و اطلاعات مربوط به برخی از فرکانسهای اصلی امواج مغزی را استخراج می کنند. همچنین در نوروفیدبک فرورفتگی و جریان این فعالیت را به شخصی که سعی در تغییر سطح فعالیت دارد، نشان داده می شود.

این اطلاعات را به شکل یک بازی ویدیویی به افراد داده می شود. نهایتا امواج مغزی فعالیت و عملکردی بهتر و بانظم تر خواهد داشت. فرکانس هایی که هدف قرار داده می شود و مکان های خاص پوست سر که در آن مغز را گوش می دهند، مخصوص شرایطی است که سعی در برطرف کردن آنها می شود و مختص فرد است.

دکتر نوروفیدبک چه کسی است؟

نوروفیدبک (EEG Biofeedback) معمولا توسط متخصصان بهداشت روان مانند روانپزشک یا نوروتراپیست ارائه می شود. این مشاغل معمولا با مشتری ها یک به یک کار می کنند. این آموزش همچنین ممکن است توسط پرستاران، مددکاران اجتماعی بالینی و متخصصان توانبخشی ارائه شود.

پزشکان نیز خدمات را ارائه می دهند؛ اما به استثنای روانپزشکان، معمولا خدماتی را که توسط یک فرد کارمند آموزش دیده است، ارائه می شود.

کاربرد نوروفیدبک

کاربرد ها و مزایای بسیاری می توان برای این روش نوین بهبود وضعیت مغزی و روانی افراد در نظر گرفت. برخی از این موارد عبارتند از:

حفظ سلامت مغز

مغز بزرگتر نشانه ای از یک مغز سالم است. برعکس، کوچک شدن مغز از جمله عوارض دیگر با از دست دادن حافظه ارتباط دارد. مطالعات نشان داده است که همبستگی بین آموزش نوروفیدبک و افزایش ماده سفید و خاکستری در مغز وجود دارد.

به این توانایی برای رشد و تغییر مغز، پلاستیک عصبی گفته می شود. مطالعات نشان می دهد افراد با مغز بزرگتر و سالم ممکن است در معرض خطر کمتری از ابتلا به زوال عقل باشند. همچنین ممکن است یادآوری، وضوح، تمرکز و خلاقیت قوی تری را تجربه کنند.

بهبود وضعیت حافظه

همچنین مطالعات آموزش نوروفیدبک را با بهبود حافظه مرتبط کرده است. این ممکن است در نتیجه افزایش پلاستیک عصبی باشد. انعطاف پذیری عصبی بیشتر با رشد سیناپسی بیشتر در هیپوکامپ، بخشی از مغز برای حافظه کوتاه مدت حیاتی است – مانند به خاطر سپردن نام ها، تاریخ ها و مکالمات.

یک مطالعه نشان داد که آموزش نوروفیدبک در 70٪ از شرکت کنندگان در مطالعه به طور قابل توجهی حافظه دیداری-مکانی را بهبود می بخشد. علاوه بر این، مطالعات دیگر نشان داده است که آموزش نوروفیدبک ممکن است در برخی موارد از آموزش شناختی دیگر موثرتر باشد.

خواب بهتر

بسیاری از افرادی که دوره آموزش نوروفیدبک را گذرانده اند، گزارش می دهند که کیفیت خواب آنها بهبود یافته است. اغلب اوقات، اختلالات خواب با اختلال در تنظیم امواج دلتا که حرکت آهسته دارند، ارتباط دارد. بسیاری از افراد مبتلا به مشکلات خواب ممکن است دریابند که در شب امواج کندی ندارند که مغز را به خواب بیندازد. با این حال ممکن است متوجه شوند که در طول روز مازاد این امواج را دارند که منجر به خواب آلودگی یا عدم تمرکز می شود وقتی زمان هشدار است.

امکان دارد که اشخاص دیگر متوجه شوند که هنگام شب امواج سریع بسیاری دارند که خاموش نمی شود. نوروفیدبک می تواند به تعادل این امواج کمک کند که می تواند به بهبود کیفیت کلی خواب کمک کند .

کاهش علائم ADHD 

افراد مبتلا به ADHD دارای نقشه های مغزی هستند که تمایل به نشان دادن بیش از حد امواج تتا آهسته دارند؛ همراه با کمبود ریتم حسی حرکتی. تحقیقات نشان داده است که آموزش نوروفیدبک ممکن است راهی برای درمان ADHD، با بازگرداندن تعادل به این نواحی در مغز باشد. برخی مطالعات حتی ادعا کرده اند که نوروفیدبک ممکن است به اندازه دارو موثر باشد.

در حالی که تشخیص ADHD مستلزم رعایت معیارهای خاصی است که توسط چک لیست های رفتاری استاندارد شده تعیین شده است.

کاهش اضطراب با نوروفیدبک

اضطراب معمولا با علائم افکار مسابقه ای، و یا اختلالات خواب همراه است. اغلب اوقات، این در یک نقشه مغز منعکس می شود که مازاد امواج بتا سریع را نشان می دهد و کمبود امواج آلفا مرتبط با آرامش و تمرکز.

در یک مطالعه، 32 شرکت کننده به طور تصادفی برای دریافت نوروفیدبک خاص موج آلفا، یا آموزش کنترل فعال تعیین شدند. گروه نوروفیدبک در مقایسه با گروه کنترل افزایش امواج آلفا و همچنین کاهش علائم اضطراب را نشان داد.

بهبود افسردگی

برخی تحقیقات آموزش نوروفیدبک را با کاهش علائم افسردگی مرتبط دانسته اند. علائم افسردگی در هنگام نقشه برداری مغز می تواند متفاوت باشد؛ اما غیر معمول نیست که شاهد اختلال در تنظیم امواج آهسته همراه با علائم افسردگی هستیم. این امر همچنین با این واقعیت ارتباط دارد که بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی نیز الگوی خواب نامنظمی دارند.

یک مطالعه نشان داد که شرکت کنندگانی که 2 تا 3 بار در هفته 8 هفته آموزش می دیدند، به این نتیجه رسیدند که آموزش نوروفیدبک می تواند در بیماران مبتلا به اختلال افسردگی اساسی تأثیرات چشمگیری داشته باشد. همین مطالعه همچنین کاهش قابل توجهی در علائم اضطراب در میان شرکت کنندگان را نشان داد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 4 =