خانه » رخ نامه » مواجهه با سوگ
مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

مواجهه با سوگ

فقدان و از دست دادن نزدیکان، یکی از تجربه های تلخ و گریز ناپذیر برای اکثر افراد محسوب می شود و واکنش های هیجانی و رفتاری متعاقب فقدان و سوگواری فرآیندی طبیعی برای سازگاری با این تجربه ناخوشایند می باشند.

پس از فقدان، سلسله ای از واکنش ها مثل انکار، شوک، سرگردانی، خشم، افسردگی و … رخ می دهند و در نهایت با گذشت مدتی، فرد بازمانده با حفظ خاطرات متوفی و با کاسته شدن از بار غم ناشی از فقدان به پذیرش این واقعه می رسد و به زندگی روزمره خود باز می گردد.

اما گاهی بنا به دلایلی، فرد قادر به پشت سر گذاشتن مراحل طبیعی سوگ و سوگواری به شکل قابل قبول نمی باشد.

برای مثال، در مواردی که بازمانده علاوه بر داغ فقدان، مشکلات دیگری مانند مسائل مالی و … را نیز بر سر راه خود می بیند و یا در صورتی که مرگ به صورت غیر قابل پیش بینی و ناگهانی رخ داده باشد و یا فرد بازمانده به دلیل احساس مسئولیت نسبت به سایر بازماندگان (برای مثال فرزندان) فرصت کافی برای سوگواری به خود نداشته باشد.

سوگواری

در چنین مواردی، واکنش های سوگ طولانی تر و شدید تر از حد قابل انتظار خواهد بود و نشانه هایی از افسردگی مثل احساس گناه، احساس ناامیدی، انکار ، عدم احساس لذت، مشکل خواب و تمرکز و اختلال در کارکرد های معمول شغلی و ارتباطی قابل مشاهده خواهد بود.

بروز چنین نشانه هایی یا تاخیر در شروع نشانه های معمول مرتبط با سوگ و یا طولانی شدن این نشانه ها به نحوی که باعث ایجاد مشکلاتی در کار و یا ارتباط های روزمره فرد شود، دلالت بر افسردگی دارد و نیازمند مداخلات دارویی و غیر دارویی مناسب برای درمان افسردگی است تا فرد بازمانده بتواند هر چه سریع تر به شکل معمول زندگی خود بازگردد.

تجربه ی فقدان، تجربه ای دردناک و تلخ ولی واقعی است و مواجهه با این تجربه نیازمند حمایت روانی مناسب از سوی اطرافیان می باشد که در مورد چگونگی این حمایت ها بیشتر صحبت خواهیم کرد.

دکتر رضا دانشمند

دکتر رضا دانشمند

دکتر رضا دانشمند، روان پزشک، متخصص اعصاب و روان
روان درمانگر اعتیاد، درمانگر بازتوانی شناختی و نوروتراپیست
رییس بیمارستان روانپزشکی رازی
دبیر کمیته اعتیاد انجمن علمی روان‌پزشکان ایران
عضو مرکز تحقیقات سوء مصرف و وابستگی به مواد دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی

برچسب ها:
مقالات مرتبط
برگشتن به مدرسه

برگشتن به مدرسه

به نیمه های تابستان رسیدیم و یواش یواش بوی برگشتن به مدرسه میاد. سال تحصیلی گذشته، برای دانش آموزان، معلمان و والدین سال متفاوتی بود که در نهایت با تعطیلی های اجباری پیش آمده، تجربه ی آموزش و تحصیل...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *