02122716935 - 02122716955 info@drdaneshmand.com
دکتر رضا دانشمند / مجله روانپزشکی / به چه افرادی ترنس گفته میشود؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

به چه افرادی ترنس گفته میشود؟

ترنس چیست؟ ترنس چه کسی است؟ ترنس ها چگونه هستند؟ ترنس مرد یا زن چیست؟ این ها تنها بخشی از سوالاتی هستند که کاربران اینترنت در رابطه با واژه ترنس و معنای آن می پرسند. در این مقاله از سایت دکتر رضا دانشمند، روانپزشک و متخصص اعصاب و روان، می خواهیم به بررسی پیشینه این واژه و در نتیجه توضیح همه جوانب آن بپردازیم.

ترنس زن و مرد

ترنس چیست؟

ترنس یا Trans که کوتاه شده عبارت Transgender است، به فردی گفته می شود که هویت جنسی اش با جنسیتش همخوانی ندارد. یعنی او ویژگی های درونی مردانه دارد اما در بدنی زنانه زندگی می کند؛ یا بر عکس، ویژگی های درونی زنانه دارد اما جنسیت جسمش مرد است.

تا سال ۲۰۱۶ چیزی در حدود ۱.۴ میلیون نفر در ایالات متحده امریکا به عنوان افرادی با هویت جنسی ترنس شناخته شده بودند. اگر بخواهیم به صورت ایالتی بررسی کنیم، در ایالات کالیفرنیا، جورجیا، هاوایی و نیو مکزیکو، ۰.۸ کل جمعیت را ترنسجندرها تشکیل می دهند.

هویت جنسی چیست؟

هویت جنسی حسی است که شما نسبت به مرد یا زن بودن دارید. در افرادی که به عنوان ترنس شناخته می شوند، میان هویت جنسی (یعنی چیزی که فرد می خواهد و دوست دارد باشد) و جنسیت (یعنی چیزی که فرد هست) فاصله می افتد.

طریقه ابراز جنسیت را نحوه لباس پوشیدن، رفتار کردن و کلا هر کاری که فرد بخواهد به کمک آن ها جنسیت خود را به دیگران نشان دهد، می دانیم. طوری که فرد جنسیت خود را ابراز می کند، ممکن است به مذاق جامعه خوش نیاید.

به همین دلیل است که افراد ترنس در جامعه زندگی سختی دارند؛ چرا که نمی توانند آن طور که می خواهند لباس بپوشند و رفتار کنند. شما به عنوان یک شهروند عادی، هر چقدر هم که فکر باز و ذهن روشنی داشته باشید، باز هم ممکن است تردد یک پسر با لباس های زنانه (یا برعکس) در شهر برایتان عجیب به نظر بیاید و مدتی به او خیره شوید.

ترنس زن چه کسی است؟

ترنس زن، به فردی گفته می شود که با وجود داشتن جسم و کالبد مردانه، زن است. این افراد از نظر روحی و روانی کاملا زنانه عمل می کنند و این موضوع در رفتارهای آن ها مشهود است. در فرهنگ لاتین به این افراد MTF گفته می شود؛ این عبارت کوتاه شده Male To Female و به معنای فردی است که از لحاظ ظاهر و مدارک شناسایی مرد است اما می خواهد که زن باشد.

زن ترنس

ترنس مرد چه کسی است؟

ترنس مرد، به زنی گفته می شود که اگر بخواهیم بر اساس روحیات و رفتارهایش او را بسنجیم، یک مرد تمام عیار است اما با جسمی زنانه متولد شده است. این موضوع باعث ناراحتی این گونه افراد می شود چرا که این مردان، به دلیل ظاهر زنانه ای که دارند، اگر رفتارهای مردانه از خود نشان دهند و لباس های مردانه بپوشند، ممکن از مورد سرزنش و یا حتی طرد شدگی قرار بگیرند.

ترنس مرد

دلیل ترنس بودن چیست؟

دلایل مختلفی برای تراجنسی به دنیا آمدن یک انسان وجود دارند. از عوامل ژنتیکی گرفته تا شرایط جنین در دوران بارداری. همچنین یکی از مهم ترین دلایل علمی شناخته شده برای ترنس بودن افراد را تغییر در عملکرد و ساختار مغز می دانیم.

تشخیص ترنس بودن کودکان

علائم ترنس بودن ممکن است از زمان کودکی مشهود باشند. برخی از این علائم عبارتند از:

  • کودک تمایل دارد با افراد غیر همجنس خودش بازی کند.
  • او دوست دارد لباس هایی مغایر با جنسیت خود را بپوشد.
  • از لحاظ فکر و شخصیتی با جنسیتش و همجنسانش متفاوت است.
  • او از تغییرات جسمی دوران بلوغ خود که باعث بیشتر نمایان شدن جنسیتش می شوند، اصلا خوشحال نیست.

چگونه بفهمیم ترنس هستیم؟

در صورتی که برخی از علائم ترنس بودن را در خود مشاهده می کنید و می خواهید از این موضوع اطمینان حاصل کنید، می توانید آزمون تشخیص ترنس بودن ما را انجام دهید. البته شایان ذکر است که نباید این آزمون های کلی نگرانه را ملاک ارزیابی هویت جنسی خود قرار دهید. بلکه باید برای تشخیص دقیق این موضوع، باید به روانپزشک مراجعه کنید.

دکتر رضا دانشمند

دکتر رضا دانشمند

دکتر رضا دانشمند، روان پزشک، متخصص اعصاب و روان
روان درمانگر اعتیاد، درمانگر بازتوانی شناختی و نوروتراپیست
رییس بیمارستان روانپزشکی رازی
دبیر کمیته اعتیاد انجمن علمی روان‌پزشکان ایران
عضو مرکز تحقیقات سوء مصرف و وابستگی به مواد دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی

برچسب ها:
مقالات مرتبط
نقش روانپزشکان در ترک اعتیاد

نقش روانپزشکان در ترک اعتیاد

یکی از مشکلاتی که گریبانگیر تعداد زیادی از مردم جامعه شده است، بیماری اعتیاد می باشد. اعتیاد انواع مختلفی دارد که مهم ترین مشخصه در تمام آن ها تغییرات به وجود آمده در رفتار فرد مبتلا خواهد بود. به...

آیا اختلال دو قطبی را می شناسید؟

آیا اختلال دو قطبی را می شناسید؟

پرسش های بسیاری برای افراد مختلف جامعه در رابطه با اختلال دو قطبی وجود دارند. اگر شما نیز در رابطه با چیستی، علائم، تشخیص و درمان این بیماری سوالاتی دارید، می توانید با خواندن این مقاله و یا دیدن...

وسواس، وقتی هر کاری صد بار انجام می شود.

وسواس، وقتی هر کاری صد بار انجام می شود.

خانم «الف» 34 ساله، از حدود 5 سال پیش حساسیت عجیبی درباره ی آلودگی محیط زندگی اش پیدا کرده است. او احساس می کند هر بار که همسر یا فرزندانش از محل کار یا مدرسه به خانه می آیند، آلودگی محیط خارج از...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *