خانه » مجله روانپزشکی » به چه افرادی ترنس گفته میشود؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

به چه افرادی ترنس گفته میشود؟

ترنس چیست؟ ترنس چه کسی است؟ ترنس ها چگونه هستند؟ ترنس مرد یا زن چیست؟ این ها تنها بخشی از سوالاتی هستند که کاربران اینترنت در رابطه با واژه ترنس و معنای آن می پرسند. در این مقاله از سایت دکتر رضا دانشمند، روانپزشک و متخصص اعصاب و روان، می خواهیم به بررسی پیشینه این واژه و در نتیجه توضیح همه جوانب آن بپردازیم.

ترنس زن و مرد

ترنس چیست؟

تراجنسیتی (یا به اختصار ترنس) اصطلاحی جامع برای کسانی است که جنسیتشان با جنسیتی که در بدو تولد به آنها اختصاص داده شده متفاوت است. این شامل ترنس‌های باینری (مردان ترنس و زنان ترنس) و ترنس‌های غیر باینری می‌شود که ممکن است از توصیف‌کننده‌هایی مانند جنسیت کوئیر، دوجنسیتی، جنسیتی یا جنسیتی استفاده کنند (اگرچه همه افراد غیر باینری از ترنس استفاده نمی‌کنند.

ترنس یا Trans که کوتاه شده عبارت Transgender است، به فردی گفته می شود که هویت جنسی اش با جنسیتش همخوانی ندارد. یعنی او ویژگی های درونی مردانه دارد اما در بدنی زنانه زندگی می کند؛ یا بر عکس، ویژگی های درونی زنانه دارد اما جنسیت جسمش مرد است.

تا سال 2016 چیزی در حدود 1.4 میلیون نفر در ایالات متحده امریکا به عنوان افرادی با هویت جنسی ترنس شناخته شده بودند. اگر بخواهیم به صورت ایالتی بررسی کنیم، در ایالات کالیفرنیا، جورجیا، هاوایی و نیو مکزیکو، 0.8 کل جمعیت را ترنسجندرها تشکیل می دهند.

تراجنسیتی‌ها از نابرابری‌های مداوم در جنبه‌های زندگی رنج می‌برند که با همه اولویت‌های حوزه حقوقی لامبدا تلاقی می‌کند. تراجنسیتی‌ها تبعیض گسترده در محل کار را تجربه می‌کنند، ممکن است با چالش‌هایی در روابط والدین خود مواجه شوند، دسترسی کافی به مراقبت‌های بهداشتی با کیفیت و عاری از تبعیض نداشته باشند و در به دست آوردن نام و تعیین جنسیت مناسب در مدارک هویتی خود با مشکل مواجه شوند.

افراد ترنس ممکن است جنسیت خود را به روش های مختلفی بیان کنند و این ممکن است در زمینه های خاص و در زمان های خاص متفاوت باشد. بنابراین مهم است که به یاد داشته باشید که هیچ راه واحدی برای ترنس بودن وجود ندارد زیرا می تواند برای افراد مختلف معانی مختلفی داشته باشد. انتقال برای برخی افراد ممکن است به معنای تغییر نام و انتخاب ضمیری باشد که مناسب‌تر به نظر می‌رسد – فرآیندی که اغلب از آن به عنوان “انتقال اجتماعی” یاد می‌شود. برای دیگران، انتقال ممکن است شامل درمان‌های پزشکی تأییدکننده جنسیت باشد، مانند هورمون‌ها و مداخلات جراحی – فرآیندهایی که به آن «انتقال پزشکی» گفته می‌شود.

هویت جنسی چیست؟

هویت جنسی حسی است که شما نسبت به مرد یا زن بودن دارید. در افرادی که به عنوان ترنس شناخته می شوند، میان هویت جنسی (یعنی چیزی که فرد می خواهد و دوست دارد باشد) و جنسیت (یعنی چیزی که فرد هست) فاصله می افتد.

طریقه ابراز جنسیت را نحوه لباس پوشیدن، رفتار کردن و کلا هر کاری که فرد بخواهد به کمک آن ها جنسیت خود را به دیگران نشان دهد، می دانیم. طوری که فرد جنسیت خود را ابراز می کند، ممکن است به مذاق جامعه خوش نیاید.

به همین دلیل است که افراد ترنس در جامعه زندگی سختی دارند؛ چرا که نمی توانند آن طور که می خواهند لباس بپوشند و رفتار کنند. شما به عنوان یک شهروند عادی، هر چقدر هم که فکر باز و ذهن روشنی داشته باشید، باز هم ممکن است تردد یک پسر با لباس های زنانه (یا برعکس) در شهر برایتان عجیب به نظر بیاید و مدتی به او خیره شوید.

دیسفوری جنسیتی

بسیاری از افراد ترنس احساس پریشانی را تجربه می کنند که از نظر بالینی “دیسفوری(اختلال مشابه افسردگی )” نامیده می شود. دیسفوری توسط افراد مختلف به طور متفاوتی تجربه می شود و می تواند هم ثابت (تجربه شده به طور مداوم) و هم مایع (تجربه جزئی یا دوره ای) باشد. برخی از افراد ترنس گزارش می دهند که بدبختی آنها زمانی ایجاد می شود که جنسیت آنها توسط دیگران تأیید نشده باشد (که گاهی اوقات “سوجنسیت” نامیده می شود)، در حالی که برخی دیگر گزارش می دهند که نوع لباس ها یا قسمت های بدن خاص باعث ایجاد ناراحتی در آنها می شود.

آیا ترنس بودن نیاز به علت خاصی دارد؟

ما هنوز نمی دانیم چه چیزی باعث ترنس شدن برخی افراد می شود، همانطور که نمی دانیم چه چیزی باعث می شود که برخی از افراد سیس یا لزبین باشند. برخی از رشته‌های دانشگاهی علاقه‌مند به بحث در مورد چگونگی ایجاد تنوع در تنوع جنسیتی هستند، اما تنها چیزی که واضح است این است که افراد تراجنسیتی هنگامی که اجازه داده می‌شود خود را به شیوه‌ای مطابق با هویت جنسی خود ابراز کنند شادتر هستند. بهترین راه برای حمایت از افراد تراجنسیتی این است که به آنها اجازه دهید روند انتقال خود را رهبری کنند، که ممکن است شامل نیاز دیگران به احترام به انتخاب نام و ضمایر آنها و تقویت حق آنها برای تأیید جنسیت باشد.

بسیاری از آمارها نشان می دهد که میزان افسردگی، اضطراب و خودکشی در جامعه ترنس به طرز نگران کننده ای بالاست. بیماری روانی اغلب مستقیماً با تراجنسیتی بودن مرتبط نیست، بلکه با انگ و تبعیض هایی که افراد ترنسجندر در زندگی روزمره با آن مواجه هستند، مرتبط است. همین آمار همچنین نتایج بهتری را برای سلامت روان برای کسانی که قادر به گذار هستند و همچنین کسانی که با جوامع ترنسجندر درگیر هستند نشان می دهد.

ترنس زن چه کسی است؟

ترنس زن، به فردی گفته می شود که با وجود داشتن جسم و کالبد مردانه، زن است. این افراد از نظر روحی و روانی کاملا زنانه عمل می کنند و این موضوع در رفتارهای آن ها مشهود است. در فرهنگ لاتین به این افراد MTF گفته می شود؛ این عبارت کوتاه شده Male To Female و به معنای فردی است که از لحاظ ظاهر و مدارک شناسایی مرد است اما می خواهد که زن باشد.

زن ترنس

ترنس مرد چه کسی است؟

ترنس مرد، به زنی گفته می شود که اگر بخواهیم بر اساس روحیات و رفتارهایش او را بسنجیم، یک مرد تمام عیار است اما با جسمی زنانه متولد شده است. این موضوع باعث ناراحتی این گونه افراد می شود چرا که این مردان، به دلیل ظاهر زنانه ای که دارند، اگر رفتارهای مردانه از خود نشان دهند و لباس های مردانه بپوشند، ممکن از مورد سرزنش و یا حتی طرد شدگی قرار بگیرند.

ترنس مرد

دلیل ترنس بودن چیست؟

دلایل مختلفی برای تراجنسی به دنیا آمدن یک انسان وجود دارند. از عوامل ژنتیکی گرفته تا شرایط جنین در دوران بارداری. همچنین یکی از مهم ترین دلایل علمی شناخته شده برای ترنس بودن افراد را تغییر در عملکرد و ساختار مغز می دانیم.

تشخیص ترنس بودن کودکان

علائم ترنس بودن ممکن است از زمان کودکی مشهود باشند. برخی از این علائم عبارتند از:

  • کودک تمایل دارد با افراد غیر همجنس خودش بازی کند.
  • او دوست دارد لباس هایی مغایر با جنسیت خود را بپوشد.
  • از لحاظ فکر و شخصیتی با جنسیتش و همجنسانش متفاوت است.
  • او از تغییرات جسمی دوران بلوغ خود که باعث بیشتر نمایان شدن جنسیتش می شوند، اصلا خوشحال نیست.

چگونه بفهمیم ترنس هستیم؟

در صورتی که برخی از علائم ترنس بودن را در خود مشاهده می کنید و می خواهید از این موضوع اطمینان حاصل کنید، می توانید آزمون تشخیص ترنس بودن ما را انجام دهید. البته شایان ذکر است که نباید این آزمون های کلی نگرانه را ملاک ارزیابی هویت جنسی خود قرار دهید. بلکه باید برای تشخیص دقیق این موضوع، باید به بهترین روانپزشک مراجعه کنید.

منابع:

https://www.lambdalegal.org/issues/transgender-rights

دکتر رضا دانشمند

دکتر رضا دانشمند

دکتر رضا دانشمند، روان پزشک، متخصص اعصاب و روان
روان درمانگر اعتیاد، درمانگر بازتوانی شناختی و نوروتراپیست
رییس بیمارستان روانپزشکی رازی
دبیر کمیته اعتیاد انجمن علمی روان‌پزشکان ایران
عضو مرکز تحقیقات سوء مصرف و وابستگی به مواد دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی

برچسب ها:
مقالات مرتبط

حملات پانیک چیست؟

حمله پانیک یک احساس ناگهانی و شدید ترس و اضطراب است. ممکن است کاملاً ناگهانی اتفاق بیفتد و احساس طاقت‌فرسا یا ترسناک داشته باشید. ممکن است تعدادی از این علائم را همزمان احساس کنید یا واکنش متفاوتی...

چه تفاوتی میان توهم و هذیان وجود دارد؟

چه تفاوتی میان توهم و هذیان وجود دارد؟

هذیان و توهم هر دو از علائم اختلالات سلامت روان هستند که درک فرد از واقعیت را تغییر می دهند. اگرچه این دو واژه مشابه هستند، اما یکسان نیستند. درک تفاوت بین هذیان و توهم می تواند در تشخیص و درمان و...

مفهوم ترس و انواع آن

مفهوم ترس و انواع آن

ترس «احساس ناخوشایند و اغلب ناشی از پیش بینی یا آگاهی از خطر است. ترس کاملاً طبیعی است و به افراد کمک می کند موقعیت ها و تهدیدهای خطرناک را بشناسند و به آنها پاسخ دهند. با این حال، ترس سالم یا ترسی...

بهترین روش درمان افسردگی با نوروتراپی

بهترین روش درمان افسردگی با نوروتراپی

برخی افسردگی را نوعی ناتوانی "نامرئی" می دانند. زیرا هیچکس متوجه شدت آسیب نمی شود چون تمام این آسیب در درون شما اتفاق می افتد. افسردگی یک بیماری بسیار رایج است. به طوریکه طبق آمار (سال2020) بیشتر از...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *