02122716935 - 02122716955 info@drdaneshmand.com
دکتر رضا دانشمند / مجله روانپزشکی / هنگام تشنج چه باید کرد؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

هنگام تشنج چه باید کرد؟

صرع یا اپی لپسی، اختلالی است که حملات تشنجی تکراری در آن ایجاد می شوند، به عنوان یکی از مهم ترین بیماری های مغز و اعصاب شناخته می شود. نکته ی اصلی در رابطه با بیماری صرع آن است که اگر آموزش و مراقبت دقیقی در مورد مشکلات تشنجی صورت نگیرد، می تواند برای فرد خطرناک باشد.

فردی که ناگهان می افتد و یا بی هوش می شود ممکن است دچار جراحت، شکستگی، ضربه ی مغزی و یا خفگی در آب و سوختگی با آتش شود. به همین منظور به دلیل این که در هنگام وقوع حمله ی صرع نمی توان اتفاقات بعدی را پیش بینی نمود، باید توجه داشته باشید که مهم ترین نکات در هنگام برور تشنج اطرافیانتان چه مواردی هستند.

در این مقاله می توانید همه چیز در رابطه با این موضوع را بخوانید و آگاهی و اطلاعات خود را افزایش دهید.

تشنج-و-صرع

 

هنگام تشنج بزرگسالان چه باید کرد؟

با خواندن این بخش می توانید از اقدامات اولیه ای که هنگام بروز حمله ی تشنج برای اطرافیانتان باید انجام دهید، آگاهی پیدا کنید.

در قسمت زیر ۱۷  مورد از اصلی ترین اقدامات در هنگام وقوع حمله عصبی تشنج برای اطرافیانتان را خواهید خواند. به یاد داشتن و رعایت این موارد می تواند خسارات ناشی از این حملات را تا حد زیادی کاهش داده و از عوارض و صدمات آن بکاهد.

 1. پیش از هر چیز باید خونسردی خود را حفظ کنید، کاری برای قطع سریع حمله تشنج نمی توان انجام داد.
 2. اجسام تیز و سخت ر ا از اطراف شخص مصروع دور ساخته و فرد را از موقیعت های مخاطره آمیز مانند خیابان شلوغ، نزدیکی با اجاق یا منابع آتش و یا مکان هایی که ممکن است در آن ها خطری فرد را تهدید کند، دور سازید.
 3. یقه ی لباس بیمار را باز کرده و چیزی نرم زیر سر وی قرار دهید.
 4. هنگام تشنج بیمار را جا به جا نکنید، مگر این که در نزدیکی خطر باشد.
 5. در طول حمله تشنج، بین دندان های بیمار چیزی نگذارید. این کار می تواند آسیب زیادی به بیمار وارد کند.
 6. بدن بیمار را به سمت راست یا چپ بچرخانید تا به پهلو بخوابد و هم مجاری هوایی او باز باشد و هم اگر استفراغ یا کف در دهان بیمار وجود دارد، محتویات آن به طور کامل خارج گردد.
 7. جلوی حرکات تشنجی بیمار را نگیرید، حتی اگر این تکان ها شدید باشند.
 8. هنگام حمله سعی نکنید به بیمار اکسیژن یا تنفس مصنوعی بدهید.
 9. تا زمانی که حمله تشنج بیمار کاملاً قطع نشده و بیمار سطح هوشیاری خود را کاملاً به دست نیاورده است، وی را تنها نگذارید.
 10. به بیمار چیزی نخورانید، مگر این هوشیاری خود را کاملاً به دست آورده باشد؛ پس از قطع کامل حمله می توان در صورتی که بیمار مایل باشد، مایعات شیرین به او خورانید.

تشنج-کودکان

 

هنگام تشنج کودکان چه باید کرد؟

 • اگر فرد در حال تشنج کودک است و تب شدید دارد، با استفاده از یک اسفنج مرطوب کودک را خنک نمایید.
 • پس از این که بیمار هوشیاری خود را به دست آورد، به وی اطمینان و آرامش دهید و به او بگویید دلیل حمله درست مصرف نکردن دارو است و در این مورد حتماً باید با پزشک خود مشورت کند.

چه موقع باید اورژانس را خبر کرد؟

 • اگر حمله تشنجی بیش از ۵ دقیقه طول کشید یا دوباره تکرار شد و بیمار در عرض چند دقیقه به حالت طبیعی خود بازنگشت، فوراً با اورژانس تماس بگیرید و آمبولانس خبر کنید و زمان را برای این که مطمئن شوید آن چه دیده شده، تشنج بوده یا نه، تلف نکنید.
 • حتماً به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است حمله بیمار صرع مداوم باشد که بسیار خطرناک است و نیاز به مراقبت های ویژه دارد، بنابراین فوراً او را به پزشک برسانید.

تشنج

 

اگر شخصی در داخل آب دچار حمله تشنج شد، چه باید کرد؟

تشنج هایی که در آب به بیمار دست می دهد نیاز به اقدامات و مراقبت های اضافی دارد که عبارتند از:

 • سر بیمار را تا زمانی که به طور کامل از آب خارج نشده است، بالاتر از سطح بدنش نگه دارید.
 • سعی شود سر بیمار تا خارج ساختن وی از آب بالاتر از بدنش نگهداری شود.
 • پس از خارج نمودن بیمار از آب، چنان چه دچار ایست تنفسی شده است، به او تنفس مصنوعی بدهید.
 • بیمار باید حتماً توسط پزشک ویزیت شود، حتی اگر سالم به نظر می رسد، چرا که او ممکن است دچار صدمات قلبی یا ریوی ناگهانی شده باشد ولی در لحظه علائمی از این صدمات از خود نشان ندهد.

توجه داشته باشید که اگر تعداد دفعات بروز حمله ی تشنج بیشتر شود، باید به روانپزشک یا متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. امروزه راه های مختلفی برای کنترل صرع و حملات تشنجی وجود دارند که از میان آن ها می توان به نوروتراپی و دارو درمانی اشاره نمود.

دکتر رضا دانشمند

دکتر رضا دانشمند

دکتر رضا دانشمند، روان پزشک، متخصص اعصاب و روان
روان درمانگر اعتیاد، درمانگر بازتوانی شناختی و نوروتراپیست
رییس بیمارستان روانپزشکی رازی
دبیر کمیته اعتیاد انجمن علمی روان‌پزشکان ایران
عضو مرکز تحقیقات سوء مصرف و وابستگی به مواد دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی

برچسب ها:
مقالات مرتبط
آیا شما هم اختلال خواب دارید؟

آیا شما هم اختلال خواب دارید؟

اختلال خواب شرایطی است که مانع خواب راحت شما می شود و می تواند باعث خواب آلودگی در طول روز و مشکلات عملکردی شود.علائم احتمالی اختلال خواب عبارتند از: مشکل مداوم در خوابیدن، تنفس نامنظم یا حرکت در...

اسکیزوفرنی (شیزوفرنی) یا روان گسیختگی

اسکیزوفرنی (شیزوفرنی) یا روان گسیختگی

اسکیزوفرنی یک بیماری روانی است که بر عملکرد مغز تأثیر می گذارد. این عارضه منجر به مشکلات مزمن با افکار و رفتارهای نامنظم و علائم مانند توهم، توهم و عدم بیان احساسات می شود. اسکیزوفرنی تقریباً 0.3 تا...

آگورافوبیا (ترس از مکان های شلوغ) چیست؟

آگورافوبیا (ترس از مکان های شلوغ) چیست؟

آگورافوبیا یک اختلال اضطرابی است که شامل ترس از قرار گرفتن در مکان هایی است که فرار یا دریافت کمک از آنها دشوار است. آگورافوبیا در زنان دو برابر مردان است. این بیماری معمولاً از سنین 18 تا 35 سالگی...

برای رهایی از استرس چه باید کرد؟

برای رهایی از استرس چه باید کرد؟

استرس، اگرچه اغلب افراد با این واژه آشنایی دارند و مفهوم آن را درک می کنند اما لازم می دانیم تا اطلاعات بیشتری در مورد این واکنش ارائه دهیم. به طور کلی استرس ممکن است ناشی از بروز وقایع مختلفی در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *