خانه » مجله روانپزشکی » آگورافوبیا (ترس از مکان های شلوغ) چیست؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

آگورافوبیا (ترس از مکان های شلوغ) چیست؟

گذرهراسی

آگورافوبیا یک اختلال اضطرابی است که شامل ترس از قرار گرفتن در مکان هایی است که فرار یا دریافت کمک از آنها دشوار است. آگورافوبیا در زنان دو برابر مردان است. این بیماری معمولاً از سنین 18 تا 35 سالگی شروع می شود. احساس خجالت، درماندگی یا گرفتار شدن می تواند باعث آگورافوبیا شود. مثلاً ممکن است شخصی در مناطق شلوغ یا دور افتاده یا در پل ها یا وسایل حمل و نقل عمومی یک یا چند مورد از این احساسات را داشته باشد. آگورافوبیا می تواند پس از حمله موجب وحشت در فرد شود. به عنوان مثال ترس از حملات بعدی، ممکن است باعث شود فرد از انواع موقعیتی که در آن حمله اول رخ داده است، اجتناب کند. بسیاری از افراد تصور می كنند كه آگورافوبیا صرفاً ترس از فضاهای باز است، اما در واقع این وضعیت پیچیده تر است. آنها از موقعیت هایی که باعث اضطراب می شوند اجتناب می کنند و ممکن است فقط با یک دوست یا شریک از خانه خارج شوند. آنها نیازهای روزمره خود را از سوپرمارکت جهت تهیه مواد غذایی برطرف نمی کنند و اقلام مورد نیاز خود را بصورت آنلاین سفارش می دهند.

کسی که مبتلا به آگورافوبیا است ممکن است از قرار گیری در شرایط زیر بترسد:

 • سفر با حمل و نقل عمومی
 • بازدید از یک مرکز خرید
 • ترک خانه

علائم آگورافوبیا (ترس از شلوغی)

اگر کسی که مبتلا به آگورافوبیا است در موقعیت استرس زا قرار بگیرد، معمولاً علائم حمله وحشت را تجربه می کند، مانند:

 • ضربان قلب سریع
 • تنفس سریع
 • احساس گرما و تعریق
 • احساس بیماری

هنگامی که آگورافوبیا با حملات وحشت رخ دهد، علائم جسمی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • قلب تند یا ضربان قلب سریع
 • تنگی نفس یا تهویه هوا
 • تعریق
 • احساس بیماری
 • درد یا ناراحتی قفسه سینه
 • سرگیجه
 • ضعف
 • استفراغ و سایر علائم گوارشی
 • گرگرفتگی و لرز
 • خفگی
 • لرزیدن
 • احساس گمراهی
 • تغییر در رفتار

چه عواملی باعث آگورافوبیا می شود؟

آگورافوبیا معمولاً به عنوان عارضه ای از اختلال هراس، یک اختلال اضطرابی شامل حملات هراس و لحظات ترس شدید ایجاد می شود. این می تواند با حملات وحشت از مکان ها یا موقعیت هایی که رخ داده اند و سپس اجتناب از آنها ارتباط داشته باشد. آگورافوبیا می تواند ترکیبی از ترس، احساسات دیگر و علائم جسمی را شامل شود. همه اینها از خفیف تا شدید متفاوت است.

اقلیتی از افراد مبتلا به آگورا فوبیا سابقه وحشت ندارند. در این موارد، ترس آنها ممکن است مربوط به مواردی مانند ترس از انجام جرم، وجود تروریسم، بیماری یا تصادف باشد. همچنین وقایع آسیب زا، مانند مراسم های سوگواری، ممکن است منجر به آگورافوبیا و همچنین ژن های خاصی شود که از والدین شما به ارث رسیده است.

برخی از این عوامل شامل:

عوامل محیطی: آگورافوبیا ممکن است پس از تجربه یک جرم ، سو استفاده یا یک واقعه آسیب زا ایجاد شود.

عوامل ژنتیکی: نشانه هایی وجود دارد که افراد می توانند آن را به ارث ببرند.

عوامل مزاجی: به نظر می رسد برخی از افراد بیشتر مستعد ابتلا به اختلالات مربوط به اضطراب هستند.

تشخیص آگورافوبیا

اگر فکر می کنید تحت تأثیر آگورافوبیا قرار دارید با روانپزشک خود صحبت کنید. در صورت عدم آمادگی برای مراجعه حضوری به پزشک امکان مشاوره تلفنی وجود دارد. پزشک از شما می خواهد علائم خود را، هر چند وقت یک بار و در شرایط خاص توصیف کنید. بسیار مهم است که به آنها بگویید چه احساسی داشته اید و چگونه علائم شما را تحت تأثیر قرار می دهد.

روانپزشک ممکن است سوالات زیر را از شما بپرسد:

آیا ترک خانه را استرس زا می دانید؟

آیا مکان ها یا موقعیت های خاصی وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید؟

آیا شما راهکاری برای کنار آمدن با علائم خود، مانند اعتماد به دیگران برای خرید، دارید؟

گاهی اوقات ممکن است صحبت در مورد احساسات، عواطف و زندگی شخصی دشوار باشد، اما سعی کنید مضطرب و خجالت زده نشوید. پزشک برای تشخیص صحیح و توصیه مناسب ترین روش درمانی باید تا آنجا که ممکن است از علائم شما آگاهی داشته باشد.

رفتارهای فرد مبتلا به آگورافوبیا


فرد مبتلا به آگورافوبیا از برخی شرایط تحریک کننده جلوگیری می کند و همچنین ممکن است:

 • رفتار خود را در خانه، مدرسه یا محل کار تغییر دهند.
 • دیدن دوستان را متوقف کنند.
 • تمام خریدهای آنها را بصورت آنلاین انجام دهند.
 • شروع به مصرف الکل و مواد مخدر کنند.
 • همچنین ممکن است فرد به دیگران وابسته شود یا برای مدت طولانی از ترک خانه خودداری کنند.
رفتارهای-فرد-مبتلا-به-آگورافوبیا-

درمان آگورافوبیا

تغییر در سبک زندگی ممکن است به درمان این بیماری کمک کند، از جمله ورزش منظم، تغذیه سالم و پرهیز از مصرف الکل، داروها و نوشیدنی های حاوی کافئین، مانند چای ، قهوه و کولا.

تکنیک های خودیاری که می توانند در هنگام حمله وحشت به شما کمک کنند، شامل ماندن در مکان خود، تمرکز روی چیزی غیر تهدیدکننده و قابل مشاهده و تنفس آرام و عمیق است. اگر آگورافوبیا نتوانست به این روش های درمانی پاسخ دهد به یک روانپزشک با تجربه مراجعه کنید. اگر تکنیک های خودیاری و تغییر سبک زندگی در کنترل علائم شما موثر نباشد، ممکن است نیاز به دارو باشد. در این شرایط معمولاً دوره ای از مهارکننده های انتخابی جذب مجدد سروتونین (SSRI) تجویز می شود که برای درمان اضطراب و افسردگی نیز استفاده می شود. در موارد شدید آگورافوبیا، می توان از دارو به همراه سایر روش های درمانی مانند CBT و آرام بخش استفاده کرد. پزشکان معمولاً آگورافوبیا را با ترکیبی از دارو و درمان شناختی رفتاری (CBT)، نوعی روان درمانی، درمان می کنند.

یک یا هر دو نوع داروی تجویز شده زیر ممکن است به درمان این بیماری کمک کند:

مهارکننده های انتخابی جذب مجدد سروتونین

این داروهای ضد افسردگی که به عنوان SSRI شناخته می شوند ممکن است به آگورافوبیا کمک کنند، اما شروع به کار آنها ممکن است 2-4 هفته طول بکشد.

بنزودیازپین ها

اینها داروهای آرام بخشی هستند که می توانند علائم اضطراب را در کوتاه مدت برطرف کنند. با این حال، خطر وابستگی زیادی به این داروها وجود دارد.

توجه به این نکته مهم است که داروهای ضد افسردگی گاهی اوقات در ابتدا اثرات ناخواسته ای دارند که ممکن است علائم این اختلال را بدتر نشان دهد. اگر نگرانی در مورد عوارض جانبی ایجاد شد، افراد باید دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنند و از آنها مشاوره بگیرند.

جلسات روان درمانی آگورافوبیا

در قرار ملاقات روان درمانی، فرد با یک درمانگر همکاری می کند تا علل و علائم اضطراب خود را برطرف کند. در این روند، فرد می تواند راه های جدیدی برای مقابله با ترس خود پیدا کند.

CBT بر تغییر نحوه تفکر و واکنش فرد در برابر شرایط خاص متمرکز است. ممکن است فرد یاد بگیرد:

 • روش های جدیدی برای مواجهه با موقعیت هایی که علائم آنها را تحریک می کند.
 • روش های جدید کنترل و درمان استرس و علائم آگورافوبیا.
 • تکنیک هایی برای کنترل ترس، مانند تمرینات تنفس عمیق.

برای کمک به فرد در غلبه بر ترس خود، ممکن است یک درمانگر با راه رفتن از خانه با او در مسیری کوتاه شروع کند و با گذشت زمان به تدریج مسافت را افزایش دهد. این می تواند روشی ایمن برای مقابله با احساسات ناخواسته فراهم کند.

درمان اولیه ممکن است بصورت آنلاین یا تلفنی انجام شود و این باعث می شود که فرد از خانه خود خارج نشود.

دوستان و عزیزان همچنین می توانند با یادگیری آگورافوبیا، نشان دادن درک و تشویق فرد برای برداشتن گام های جدید در صورت احساس آمادگی، به آنها کمک کنند.

نکات مراقبت از خود برای مدیریت علائم

به دنبال یک روانپزشک خوب و با تجربه باشید و برنامه درمانی حاصل را دنبال کنید. برخی از استراتژی های مفید برای افراد مبتلا به آگورافوبیا عبارتند از:

 • تکنیک های آرام سازی خود
 • ورزش منظم
 • داشتن یک رژیم غذایی سالم
 • اجتناب از نوشیدنی های حاوی الکل یا کافئین، از جمله نوشابه های گازدار
 • داروی جانشین مواد مُخدّر

نتیجه گیری

حدود یک سوم از افراد مبتلا به آگورافوبیا سرانجام به یک درمان کامل رسیده و کاملا بدون علائم می باشند. اگرچه ممکن است در برخی افراد تقریباً علائم نیمی از آنها بهبود پیدا کند، اما ممکن است زمانی که دچار استرس می شوند علائم ظاهر شود. با وجود انواع روش های درمانی، از هر 5 نفر 1 نفر مبتلا به آگورافوبیا علائم دردسرآمیزی را تجربه می کنند.

منابع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/162169#what-is-it

https://www.nhs.uk/mental-health/conditions/agoraphobia/overview/

دکتر رضا دانشمند

دکتر رضا دانشمند

دکتر رضا دانشمند، روان پزشک، متخصص اعصاب و روان
روان درمانگر اعتیاد، درمانگر بازتوانی شناختی و نوروتراپیست
رییس بیمارستان روانپزشکی رازی
دبیر کمیته اعتیاد انجمن علمی روان‌پزشکان ایران
عضو مرکز تحقیقات سوء مصرف و وابستگی به مواد دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی

برچسب ها:
مقالات مرتبط

حملات پانیک چیست؟

حمله پانیک یک احساس ناگهانی و شدید ترس و اضطراب است. ممکن است کاملاً ناگهانی اتفاق بیفتد و احساس طاقت‌فرسا یا ترسناک داشته باشید. ممکن است تعدادی از این علائم را همزمان احساس کنید یا واکنش متفاوتی...

چه تفاوتی میان توهم و هذیان وجود دارد؟

چه تفاوتی میان توهم و هذیان وجود دارد؟

هذیان و توهم هر دو از علائم اختلالات سلامت روان هستند که درک فرد از واقعیت را تغییر می دهند. اگرچه این دو واژه مشابه هستند، اما یکسان نیستند. درک تفاوت بین هذیان و توهم می تواند در تشخیص و درمان و...

مفهوم ترس و انواع آن

مفهوم ترس و انواع آن

ترس «احساس ناخوشایند و اغلب ناشی از پیش بینی یا آگاهی از خطر است. ترس کاملاً طبیعی است و به افراد کمک می کند موقعیت ها و تهدیدهای خطرناک را بشناسند و به آنها پاسخ دهند. با این حال، ترس سالم یا ترسی...

بهترین روش درمان افسردگی با نوروتراپی

بهترین روش درمان افسردگی با نوروتراپی

برخی افسردگی را نوعی ناتوانی "نامرئی" می دانند. زیرا هیچکس متوجه شدت آسیب نمی شود چون تمام این آسیب در درون شما اتفاق می افتد. افسردگی یک بیماری بسیار رایج است. به طوریکه طبق آمار (سال2020) بیشتر از...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *