02122716935 - 02122716955 info@drdaneshmand.com

آیا زنان بیشتر از مردان دچار اضطراب می‎شوند؟

طبق گزارش جدیدی که دانشکده پزشکی هاروارد در مجله Coping with Anxiety and Phobias منتشر کرده است، جنسیت برای انواع خاصی از اختلالات اضطرابی و ترس ها (فوبی ها) نقش مهمی بازی می کند. این نشریه به بررسی عوامل زیستی و هورمونی موثر بر ایجاد اختلالات اضطرابی می پردازد.

Coping with Anxiety and Phobias

مجله Coping with Anxiety and Phobias

در این گزارش آمده است: «زنان در مقایسه با مردان، 2 برابر بیشتر از اختلال پانیک (هراس) یا فوبی اجتماعی رنج می برند و این نسبت برای آگورافوبیا (ترس از قرار گرفتن در مکان های عمومی) 3 به 1 در است. همچنین، زنان کمی بیشتر از مردان مبتلا به فوبی خاص (ترس از مکان یا چیزهای خاصی مثل حیوانات، بلندی، خون یا …) می شوند.»

در بخش بعد این گزارش، آمار عجیبی به دست مخاطب داده می شود:  «حدود 10 تا 14 درصد زنان در طول زندگی خود مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه یا PTSD می شوند در حالی که این آمار برای مردان 5 تا 6 درصد است. علاوه بر این، نسبت ابتلا به اختلال اضطراب منتشر یا GAD در زنان 6/6 درصد و در مردان 6/3 درصد است.»

در ادامه این گزارش گفته شده است که «یکی از عوامل تبیین کننده نسبت بیشتر ابتلای زنان به اختلالات اضطرابی در مقایسه با مردان، وجود تفاوت های قابل توجه در هورمون های جنسی است. برای مثال امروزه دانشمندان دریافته اند که هورمون استروژن با سروتونین، انتقال دهنده عصبی که در تنظیم خلق و خو، خواب، اشتها و برخی دیگر از وظابف مغز دخیل است، تعامل می کند و در اختلالات اضطرابی سطوح سروتونین دچار دگرگونی هایی می شود.»

بیشتر بخوانید : آیا رابطه ای میان عصبانیت و اضطراب وجود دارد؟

همچنین، زنان و دختران بیشتر از مردان در معرض سوء استفاده های بدنی یا روانی قرار می گیرند که همین مسئله عاملی مهم برای ابتلا به PTSD می باشد. علاوه بر این، به نظر می رسد که مورد سوء استفاده قرار گرفتن در کودکی منجر به بروز تغییرات طولانی مدت در ساختار شیمیایی و کلی مغز می شود؛ این موضوع نهایتا می تواند عاملی برای ابتلا به اختلالات اضطرابی در سنین بزرگسالی باشد.

با این حال توجه به این نکته ضروری است که اگرچه زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به اختلالات اضطرابی هستند، اما این دسته از اختلالات، بیماری های زنانه ای نیستند و یک پنجم مردان نیز در طول زندگی خود به این اختلالات مبتلا می شوند.

برای مطالعه بیشتر:

http://psychcentral.com/news/2006/10/06/anxiety-more-common-in-women/312.html

مقالات مرتبط

رابطه خشم و اضطراب

رابطه خشم و اضطراب

رابطه خشم و اضطراب در این نوشتار برآنیم که نتایج آخرین پژوهش ها در مورد رابطه میان خشم و اضطراب را در اختیار شما عزیزان گذاشته و توضیحات مختصری در این مورد را به اطلاع شما برسانیم. سوالی که ممکن است...

اختلالات خواب

اختلالات خواب

اختلالات خواب امروزه افراد با انواع مختلفی از اختلالات خواب دست به گریبان هستند. این اختلالات شامل چندین اختلال با علائم متفاوت می باشند اما به زبان ساده می توان گفت که بر اساس دو ویژگی کلی طبقه...

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =