خانه » مجله روانپزشکی » خیانت به همسر؛ علل و پیامدهای ناشی از آن
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

خیانت به همسر؛ علل و پیامدهای ناشی از آن

خیانت از بسیاری جهات اساس ازدواج را تضعیف می کند. باعث دلشکستگی و ویرانی، تنهایی، احساس سردرگمی یک یا هر دو همسر در ازدواج می شود. برخی از ازدواج ها پس از یک رابطه عاشقانه دچار شکست می شوند.

تعریف خیانت چیست؟

تعریف رابطه بین شریک یا زوج متفاوت است. به عنوان مثال، یک رابطه عاطفی هنوز برای برخی افراد، با وجود عدم وجود ارتباط فیزیکی، خیانت محسوب می شود. ممکن است فردی تماشای پورنوگرافی را تقلب بداند، در حالی که دیگری ممکن است اینطور نباشد. برخی از افراد ممکن است امور را فقط به عنوان رابطه جنسی خارج از رابطه ببینند. اما امور عاطفی از هر نوعی که باشد برای ازدواج مضر است. این می تواند به این معنی باشد که شریک سرگردان دیگر در رابطه تلاش نمی کند.

انواع خیانت

خیانت شکل های مختلفی دارد. هر یک از طرفین باید تفسیر خود را از یک رابطه در زمینه ازدواج و انتظارات خود از یکدیگر تعریف کنند.

خیانت فیزیکی

یکی از طرفین خارج از رابطه جنسی بدون وابستگی عاطفی به شخص دیگر انجام می دهد. بر اساس برخی از مطالعات، زنان در صورت عدم وجود ارتباط عاطفی نسبت به مردان، بیشتر احتمال دارد که درگیر یک رابطه زناشویی شوند.

خیانت اینترنتی یا سایبری

خیانت اینترنتی یک درگیری عاطفی کوتاه با شخصی است که به صورت آنلاین بدون قصد صمیمیت فیزیکی و جنسی ایجاد کرده است. از طریق ارسال پیامک و چت صورت می گیرد. این نوع خیانت شامل تماشای پورنوگرافی نیز می باشد.

خیانت عاطفی

رابطه عاطفی یک رابطه عاشقانه است که در آن یکی از شرکا با فردی خارج از ازدواج رابطه صمیمی برقرار می کند. فرد مقابل اغلب از جنس مخالف است و شریک خیانتکار ممکن است زمان زیادی را صرف ارتباط با آنها کند. شریک خیانتکار می تواند مشکلات درون رابطه را با فرد خارجی در میان بگذارد و از شریک خود غافل شود. رابطه جنسی همیشه در کنار یک رابطه عاطفی نیست. البته رابطه‌ ای که صمیمیت جنسی و عاطفی را باهم انجام می دهد، اغلب یک رابطه ثانویه در نظر گرفته می‌ شود.

دلایل وقوع خیانت در رابطه

عدم رضایت در رابطه

برای موفقیت یک رابطه، هر دو طرف باید در همه جنبه ها احساس ثبات و امنیت کنند. جدا از صمیمیت فیزیکی، این نیاز به صمیمیت عاطفی نیز دارد. اگر یکی از این زمینه ها وجود نداشته باشد، هر دو طرف در رابطه شروع به احساس نارضایتی می کنند و احتمال خیانت رابطه جنسی را افزایش می دهد.

احساس عدم قدردانی

احساس کم ارزشی می تواند به انتظارات غیرواقع بینانه شریک زندگی مربوط باشد تا نادیده گرفتن وی. به عنوان مثال، زمانی که هر دو طرف کار می کنند، زنان عمدتاً وظایف خانه و مراقبت از کودکان را انجام می دهند. در چنین حالتی، یک رابطه سالم، احساس ارزشمندی طرف مقابل را تأیید می کند.

تصویر بدن و سن

اکثر افراد میانسال روابط خود را با زنان/مردان جوان‌ تر به‌ عنوان راهی برای اثبات جذاب بودن خود مقایسه می کنند.

در این مواقع شریک زندگی می تواند مشکل را به گردن شریک زندگیش که خود را رها کرده است، بیندازد.

سایر عواملی که موجب خیانت می شود؟

سایر دلایل رایج خارج از رابطه جنسی که به خیانت کمک می کند عبارتند از:

 • فقدان محبت و تعهد
 • نداشتن صمیمیت عاطفی، علاقه و مراقبت از یکدیگر
 • گسستن ارتباطی که به نیازهای عاطفی مربوط می شود.
 • مسائل سلامت جسمانی، مانند درد مزمن یا ناتوانی
 • مسائل مربوط به سلامت روان از جمله افسردگی، اضطراب، ADD، ناتوانی های یادگیری، یا اختلال دوقطبی
 • سوء مصرف مواد و اعتیاد، از جمله اعتیاد به رابطه جنسی، قمار، مواد مخدر یا الکل
 • مشکلات زناشویی حل نشده ای که در طول سال ها انباشته شده اند.
 • ناراحتی شخصی، اجتناب از مشکلات شخصی یا روابط
 • عزت نفس پایین، بی حوصلگی و بی میل به تجربه های جدید جنسی
 • انتقام

آثار و پیامدهای ناشی از خیانت

تأثیرات خیانت بر شخص غیر درگیر

آثار خیانت به غیر از همسران به افراد دیگری مانند فرزندان نیز سرایت می کند. آنها هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی دچار آسیب های ذیل می شوند:

 • اضطراب و افسردگی
 • خشم و استرس پس از درگیری (PTSD)
 • افزایش ناراحتی، سرزنش خود و شرم

اعتماد به نفس پایین و عزت نفس

معمولاً احساس سردرگمی می کنید، زیرا با چیزهایی که احساس راحتی می کنید دیگر این کار را نمی کنند. یافتن احساس ثبات در درون خود، کلید درک نقاط قوت و توانایی شما برای کنار آمدن با شرایط است.

عملکرد ضعیف هم در محل کار و هم از نظر اجتماعی

مهم است که از ایجاد تغییرات عمده در جنبه های زندگی خود در هنگام پریشانی عاطفی ناشی از رابطه خودداری کنید. بهبودی نیاز به زمان دارد، بنابراین داشتن یک شبکه حمایتی از خانواده و دوستان به شما کمک می‌ کند تا راه‌ هایی برای رسیدگی به اثرات این رابطه پیدا کنید.

از دست دادن اعتماد به همسر خیانتکار

قربانی یک رابطه، بسیار دشوار می تواند اعتماد کند و به قضاوت خود در مورد دیگران شک می کند. اگر فرد خیانت دیده تصمیم به یک رابطه جدید بگیرد، می تواند بی اعتمادی به دنبال داشته باشد. مقابله با مسائل مربوط به اعتماد و اثرات منفی رابطه با کمک گرفتن از روانپزشکان بسیار مهم است.

افرادی که مورد خیانت قرار می گیرند بیشتر در معرض رفتارهای پرخطر هستند. این رفتارها می تواند شامل، داشتن رابطه جنسی در حین مصرف مواد مخدر، رابطه جنسی محافظت نشده، سوء مصرف مواد مخدر، پرخوری یا کم خوری و ورزش بیش از حد باشد.

اثرات خیانت بر شریکی که خیانت می کند

خیانت همچنین بر شریک درگیر در رابطه تأثیر می گذارد، به خصوص اگر برای مدت طولانی ادامه یابد.

 • فرد ممکن است افزایش اضطراب یا افسردگی را تجربه کند.
 • آنها ممکن است احساس گناه شدید کنند.
 • احساس درماندگی یا گرفتار شدن در رابطه

پیامدهای مالی

 • در بیشتر موارد، سرمایه های زناشویی برای شریک جدید برای چیزهایی استفاده می شود. این نوعی از بین بردن درآمد زناشویی است. در صورت طلاق، دادگاه هنگام تقسیم دارایی به این واقعیت توجه می کند و ممکن است لازم باشد مبلغی را به همسر خود بازپرداخت کنید.
 • یک زن می تواند پول خود را برای پیشرفت های شخصی مانند جراحی زیبایی در طول یک رابطه خرج کند. اگر به زودی طلاق اتفاق بیفتد، این عمل باعث از بین رفتن درآمد زناشویی نیز می شود.
 • اکثر زوج ها مشاوره ازدواج را با جلسات جداگانه و جلسات مشترک انتخاب می کنند. این یکی دیگر از پیامدهای مالی خیانت، زیرا جلسات درمانی هزینه دارد.
 • پیامد دیگر از دست دادن درآمد است، جایی که یکی از شرکا شغل خود را از دست می دهد.

اثرات بر کودکان و خانواده

آشفتگی عاطفی ناشی از کشف یک رابطه می تواند شدید باشد. اگر شما و همسرتان تصمیم به ازدواج با شخص دیگری دارید، موانع عاطفی زیادی وجود دارد که باید از آن عبور کنید.

به عنوان مثال، گفتن حقیقت و تمام جزئیات ماجرا وجود دارد. رابطه با فرزندان شما در صورت اطلاع از این رابطه، چه در حین و چه پس از آن، می تواند به شدت آسیب زننده باشد. فرزندان ممکن است در نهایت احترام و اعتماد خود را نسبت به والدینی که رابطه نامشروع داشتند از دست بدهند.

کودکان ممکن است احساس کنند به آنها خیانت شده است، به خصوص اگر این رابطه منجر به طلاق شود، زندگی خانوادگی که آنها با آن سازگار شده اند مختل یا مخدوش شود.همچنین برخی از کودکان ممکن است پس از ازدواج ناخودآگاه خود همین کار را انجام دهند و از والدین مقصر تقلید کنند.

اثرات بر سلامت جنسی

خیانت می توانند پیامدهای سلامت جنسی داشته باشند، به خصوص در مواردی که رابطه جنسی محافظت نشده وجود دارد. آنها طرف مقابل را در معرض بیماری های مقاربتی قرار می دهند که برخی از آنها هیچ علامتی ندارند. اگر درمان نشود، می تواند عواقب شدیدی بر سلامت باروری آنها داشته باشد.

بازگشت به رابطه ای که دچار شکست شده است

بهبودی از یک رابطه عاشقانه برای هر دو شریک دشوار، نامطمئن و چالش برانگیز است. با این حال، همانطور که زوج‌ ها اعتماد را بازسازی می‌کنند، آشتی می‌تواند رابطه را تقویت و تقویت کند. پذیرش گناه و بخشش می تواند عشق و محبت بین همسران را تجدید کند.

در اینجا چند مرحله وجود دارد که باعث بهبودی می شود:

 • کمی از وقت خود را به خود اختصاص دهید – قبل از تصمیم نهایی برای ماندن یا ترک، مدتی را برای بهبودی و درک دلایل و عوامل محرک این رابطه اختصاص دهید. از تصمیم گیری عجولانه در پریشانی عاطفی خودداری کنید.
 • از یک مشاور یا درمانگر ازدواج کمک بگیرید.
 • پاسخگو باشید – اگر مقصر بودید، مسئولیت اعمال خود را بپذیرید و به رابطه پایان دهید، از جمله تمام تعاملات و ارتباط با شخص دیگر. اگر این رابطه در محل کار بود، تعامل با همکار را به تجارت محدود کنید یا یک محل کار جایگزین پیدا کنید.
 • از منابع مختلف کمک بگیرید – از هم صحبتی افرادی که اطلاعات چندانی ندارند کمک نگیرید.
 • به دنبال یک درمانگر مجاز باشید که در درمان روابط زناشویی تخصص داشته باشد و در مقابله با خیانت تجربه داشته باشد.

مشاوره ازدواج به شما کمک می کند.

 • به این فکر کنید که آیا این رابطه به اندازه کافی بزرگ است که بر ازدواج شما تأثیر بگذارد و چگونه می توانید از آن عبور کنید
 • مسائلی را که ممکن است به این امر کمک کرده باشد، شناسایی کنید
 • یاد بگیرید که چگونه رابطه خود را بازسازی و تقویت کنید
 • از طلاق بپرهیزید
 • اگر ایده مشاوره ازدواج را ندارید، درمان فردی را به عنوان کانالی برای کشف احساسات خود در نظر بگیرید و به شما کمک می کند تا انتخاب های خود را پایه گذاری کنید.
 • بازگرداندن اعتماد – توافق کنید و طرحی برای بازگرداندن اعتماد و فرآیندی برای تسهیل آشتی ارائه دهید. اگر خیانت کردید، گناه را بپذیرید و به دنبال بخشش واقعی باشید. اگر شریک زندگی شما خیانت کرد، در صورت امکان عفو ​​کنید و با هم تفاهم پیدا کنید.

منبع:

دکتر رضا دانشمند

دکتر رضا دانشمند

دکتر رضا دانشمند، روان پزشک، متخصص اعصاب و روان
روان درمانگر اعتیاد، درمانگر بازتوانی شناختی و نوروتراپیست
رییس بیمارستان روانپزشکی رازی
دبیر کمیته اعتیاد انجمن علمی روان‌پزشکان ایران
عضو مرکز تحقیقات سوء مصرف و وابستگی به مواد دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی

برچسب ها:
مقالات مرتبط

حملات پانیک چیست؟

حمله پانیک یک احساس ناگهانی و شدید ترس و اضطراب است. ممکن است کاملاً ناگهانی اتفاق بیفتد و احساس طاقت‌فرسا یا ترسناک داشته باشید. ممکن است تعدادی از این علائم را همزمان احساس کنید یا واکنش متفاوتی...

چه تفاوتی میان توهم و هذیان وجود دارد؟

چه تفاوتی میان توهم و هذیان وجود دارد؟

هذیان و توهم هر دو از علائم اختلالات سلامت روان هستند که درک فرد از واقعیت را تغییر می دهند. اگرچه این دو واژه مشابه هستند، اما یکسان نیستند. درک تفاوت بین هذیان و توهم می تواند در تشخیص و درمان و...

مفهوم ترس و انواع آن

مفهوم ترس و انواع آن

ترس «احساس ناخوشایند و اغلب ناشی از پیش بینی یا آگاهی از خطر است. ترس کاملاً طبیعی است و به افراد کمک می کند موقعیت ها و تهدیدهای خطرناک را بشناسند و به آنها پاسخ دهند. با این حال، ترس سالم یا ترسی...

بهترین روش درمان افسردگی با نوروتراپی

بهترین روش درمان افسردگی با نوروتراپی

برخی افسردگی را نوعی ناتوانی "نامرئی" می دانند. زیرا هیچکس متوجه شدت آسیب نمی شود چون تمام این آسیب در درون شما اتفاق می افتد. افسردگی یک بیماری بسیار رایج است. به طوریکه طبق آمار (سال2020) بیشتر از...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *