خانه » اعتیاد و بهبودی » اعتیاد به بازی های اینترنتی
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

اعتیاد به بازی های اینترنتی

اعتیاد به بازی های اینترنتی

دکتر رضا دانشمند : الکلیسم بیماری مزمنی است که به دلیل مصرف بیش از حد مقادیر الکل تغییراتی در مغز بوجود می آورد.

تحقیقات نشان می دهند که این تغییرات کارکردی مغز، در افرادی که الکل مصرف می کنند اما نمی توان گفت که به الکل معتاد هستند نیز اتفاق می افتد.

در ادامه می خواهیم نتایج آخرین پژوهش هایی که در زمینه شباهت آسیب های وارده به مغز افراد معتاد به الکل و افراد معتاد به بازی های اینترنتی صورت گرفته است را به اطلاع شما برسانیم.

اعتیاد به بازی های اینترنتی بر مغز چه تاثیری بر روی مغز می گذارد

دانشمندان زیادی از نقاط مختلف دنیا بر این عقیده اند که برخی افراد الگوهای کژکار رفتاری دارند که مشخصه آن استفاده بیش از حد از اینترنت به صورت کلی، و انجام بازی های اینترنتی به طور خاص است.

بسیاری از پژوهش های صورت گرفته در این زمینه مربوط به کره جنوبی می باشد.

کره جنوبی کشوری است که به نوعی می توان گفت که کاملا مبتنی بر اینترنت است.

انجمن روان شناسی آمریکا(American Psychiatric Association)  یا APA در سال 2013 فهرستی از علائم اعتیاد به بازی های اینترنتی را منتشر کرد.

روانشناسانی که عضو این انجمن هستند، از پژوهشگران درخواست کردند که با انجام مطالعات خود، درستی و پایایی این فهرست را مورد بررسی قرار دهند.

از سویی دیگر، کارکرد اجرایی (Executive Function)  اصطلاحی است که برای مجموعه ای از توانایی ها به کار می رود.

و طبق آن، افراد می توانند بصورت پیشرفته ای بر روی فرایند های فکری و رفتارهای روزمره خود کنترل داشته باشند.

برخی از این عملکردها عبارتند از:

  • توانایی مقایسه تجارب کنونی و تجارب گذشته
  • توانایی تغییر رفتارها در صورت نیاز
  • توانایی استفاده از فرایند تصمیم گیری منطقی
  • توانایی کنترل تکانه ها
  • توانایی برنامه ریزی
  • توانایی انتخاب صحیح در موقعیت

شباهت آسیب مغزی در اعتیاد به الکل و اعتیاد به بازی های کامپیوتری

در مطالعه ای که نتایج آن در مجله Addiction behaviors به چاپ رسیده است، دانشمندان دانشگاه هاروارد آمریکا و دانشگاه چانگ آنگ (Chung Ang)  کره جنوبی برای مقایسه کارکرد مغز 16 فرد مبتلا به الکلیسم و 15 فرد با تشخیص اختلال اعتیاد به بازی های اینترنتی ، از روش های تصویربرداری نوینی استفاده کردند.

مطالعات پیشین نشان داده بودند که افراد مبتلا به الکلیسم و اختلالات اعتیاد رفتاری (Behavioral Addiction) مثل وابستگی به اینترنت معمولا در یک یا هر دو کارکرد اجرایی «کنترل تکانه ها» و «توانایی انطباق با تغییرات محیطی» دچار مشکل هستند.

پس از انجام تصویربرداری و مقایسه کارکرد مغزی این دو گروه آزمودنی، پژوهشگران نتیجه گرفتند که برخی تغییرات کارکرد مغز در مبتلایان به الکلیسم، در افرادی که علائم اختلال اعتیاد به بازی های اینترنتی را داشتند نیز مشاهده شد.

همچنین نتایج مطالعات نشان داد که تفاوت هایی بین مبتلایان به الکلیسم و کسانی که علایم اختلال اعتیاد به بازی های اینترنتی را داشتند، وجود دارد که از آن جمله می توان به میانگین سنی کمتر در مبتلایان به اختلال اعتیاد به بازی های اینترنتی، نرخ بیشتر مشکلات سلامت روان در آنها و تحریک صوتی و بینایی بیشتر در این افراد اشاره کرد.

از جمله بازی هایی که این روزها شاهد رشد روز افزون آن در بین نوجوانان و جوانان کشورمان هستیم می توان به بازی Clash of Clans اشاره کرد.

دکتر رضا دانشمند

دکتر رضا دانشمند

دکتر رضا دانشمند، روان پزشک، متخصص اعصاب و روان
روان درمانگر اعتیاد، درمانگر بازتوانی شناختی و نوروتراپیست
رییس بیمارستان روانپزشکی رازی
دبیر کمیته اعتیاد انجمن علمی روان‌پزشکان ایران
عضو مرکز تحقیقات سوء مصرف و وابستگی به مواد دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی

برچسب ها:
مقالات مرتبط
اعتیاد زنان و پیامدهای خطرناک آن در خانواده

اعتیاد زنان و پیامدهای خطرناک آن در خانواده

اعتیاد می تواند همه اشخاص در هر سن و از هر جنس را تهدید کند. اعتیاد زنان مشکلی است که شیوع و نگرانی ها در مورد آن در سال های گذشته بیشتر شده است. در حالی که اعتیاد به الکل و سایر مواد مخدر یک بیماری...

درباره اوردوز بیشتر بدانید!

درباره اوردوز بیشتر بدانید!

اوردوز به معنای مصرف بیش از حد دارو یا مصرف بیش از حد یک ماده است، چه با نسخه، چه بدون نسخه، قانونی یا غیرقانونی. مصرف بیش از حد دارو ممکن است تصادفی یا عمدی باشد. اگر بیش از مقدار توصیه شده دارو...

نقش روانپزشکان در ترک اعتیاد

نقش روانپزشکان در ترک اعتیاد

یکی از مشکلاتی که گریبانگیر تعداد زیادی از مردم جامعه شده است، بیماری اعتیاد می باشد. اعتیاد انواع مختلفی دارد که مهم ترین مشخصه در تمام آن ها تغییرات به وجود آمده در رفتار فرد مبتلا خواهد بود. به...

اعتیاد چیست و معتاد چه کسی است؟

اعتیاد چیست و معتاد چه کسی است؟

اعتیاد، بزرگ ترین معضل سلامت یکی از مهم ترین موضوعات مرتبط با سلامت جسم و روان انسان را بحث اعتیاد می دانیم. شاید اغراق نباشد اگر بگوییم که از نظر بسیاری از افراد سطح جامعه، اعتیاد و مصرف مواد مخدر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *